Pierwsze kroki

Pierwsze kroki

Więc taką zupełnie pierwszą rzeczą, której nie sprułam i która do dziś leży w mieszkaniu jest mały szaliczek. I od razu mogę spokojnie zaliczyć go do kategorii „straszydełek” – do ideału mu daleko. Wykonany ze ślicznego kordonka w biało-niebieskim melanżu, szydełkiem bodajże 2,5mm. Zrobiłam go dobry rok temu, dlatego nie pamiętam ani marki kordonka, ani dokładnego wymiaru szydełka. Końcówki są robione luźniej, żeby szaliczek się rozszerzał.

001a Pierwszy szalik

Szaliczek ma około 55cm długości, jest zrobiony w całości półsłupkami i widać na nim, jak jedne rządki są węższe, kolejne szersze, żeby potem znów się zwęzić… ;) To świetnie pokazuje, jakie są szydełkowe początki – krzywe :P Ale nie zniechęcało mnie to. Najważniejsze, że w końcu umiałam zrobić na szydełku coś innego niż trójkąt*. No właśnie… Na początku wychodziły mi same trójkąty. Robiłam sobie 12-16 oczek podstawy, a potem zawsze, zawsze kończyło się na trójkącie. Mąż starał się dodać mi otuchy (na swój własny sposób), mówiąc, że powinnam zacząć łączyć dwa trójkąty łańcuszkami i sprzedawać jako stringi. Ja jednak, zamiast zawojować rynek bieliźniarski, uparcie dążyłam do stworzenia szaliczka. Motywacją była maskotka, którą dostałam na Wielkanoc i która do dzisiaj stoi przy oknie właśnie w tym krzywym szaliczku :) Bez niego wygląda zdecydowanie zbyt goło ;)

crochet scarf

*Teraz już wiem, że każdy rodzaj słupków wymaga odpowiedniego „zapasu” na końcu rzędu. Jeżeli więc chcę mieć szaliczek szeroki na 12 oczek, to na końcu każdej rundki (lub na początku kolejnej, jak kto woli), muszę zrobić dodatkowe oczko łańcuszka dla półsłupka (lub 2, spotkałam obie szkoły), 3 dla słupka, 4 dla słupka podwójnego i tak dalej. Robiąc półsłupki wkłuwam się zawsze w 2 oczko od szydełka, więc nawet, jeżeli początkowy łańcuszek miał 12 oczek, to drugi rząd już 11, kolejny 10 i tak oczko mniej, oczko mniej, aż wychodził mi piękny trójkącik. Możecie nauczyć się na moich błędach albo też rozpocząć produkcję ślicznych, ręcznie robionych stringów – wybór należy do Was ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *